Pożyczka prywatna a cesja

Blog

Cesja, inaczej przelew, jest terminem prawnym, który odnosi się do pewnego rodzaju umowy zawieranej między osobą lub firmą, która udzieliła komuś pożyczki a firmą windykacyjną parającą się odzyskiwaniem długów. W ten sposób wierzyciel przenosi prawo do wyegzekwowania długu na kogoś innego, zyskując na tym brak konieczności uczestniczenia w niezbyt komfortowym sporze z osoba zadłużoną.

Cesja może być dokonywana w przypadku różnego rodzaju pożyczek i w każdym momencie, zarówno czasie, kiedy pożyczkobiorca nie wywiązuje się z umowy pożyczki, jak i wcześniej. W związku ze spopularyzowaniem się w ostatnim czasie pożyczek prywatnych, wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia – pożyczka prywatna a cesja.

Czy również w ich przypadku można przekazać wierzytelność firmie windykacyjnej?

Odpowiedź jest tu twierdząca. Jak najbardziej można dokonać cesji w przypadku pożyczki prywatnej. Dłużnik wcale nie musi wyrazić na to zgody. Jedynymi okolicznościami, w których pożyczkodawca nie mógłby dokonać cesji jest sytuacja, gdy w umowie pożyczki znalazł się zapis traktujący o tym, że wierzyciel nie może pozbyć się wierzytelności. Jeżeli takie zastrzeżenie się nie znalazło, pożyczkodawca w każdej chwili może podpisać umowę z firmą windykacyjną i przekazać jej wierzytelność. Jak widać, temat pożyczek prywatnych a cesji prezentuje się tak samo, jak temat pożyczek i kredytów udzielanych przez instytucje bankowe i parabankowe.

Niemal na każdym etapie umowy pożyczkowej naszymi długami może zająć się windykator.

Banki oraz inne instytucje udzielające pożyczek bardzo chętnie przekazują wierzytelność firmom windykacyjnym. Nie ma się temu co dziwić.

W ten sposób działając zyskują większe szanse na to, że dług zostanie wyegzekwowany. Firmy windykacyjne postępują przecież według określonych procedur, posługują się takimi instrumentami, jak: weryfikacja majątku dłużnika, prowadzenie negocjacji z dłużnikiem, wpisy do KRD, itp.

Wszystkie kroki podejmowane przez windykatora zwiększają prawdopodobieństwo odzyskania długu. Jeśli zajmowałaby się tym sama instytucja udzielająca pożyczek, mogłoby to nie przynieść żadnych rezultatów.

Zaciągając pożyczkę, czy to prywatną, czy normalną, udzielaną przez firmę lub instytucję, musimy mieć świadomość, że w razie zwłoki ze spłatą, nasza sprawa szybko zostanie przekazana firmie windykacyjnej.

Dla placówek finansowych jest to wygodny i efektywny sposób na odzyskiwanie długów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *