Problemy z komornikiem – jak ich uniknąć?

Blog

Jeśli masz kłopoty finansowe, podejmij negocjacje z bankiem, w przeciwnym wypadku narazisz się na poważne konsekwencje i nieuchronne problemy z komornikiem.

Wyniki różnych badań socjologicznych pokazują jak na dłoni, że jako społeczeństwo zadłużamy się w rekordowym tempie, a najwięcej jest tak zwanych kredytów konsumpcyjnych.

Liczba osób zadłużonych rośnie między innymi dlatego, że na rynku jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe firmy pożyczkowe, które alternatywnie wobec oferty banków proponują szybkie pożyczki bez formalności i bez sprawdzania zdolności kredytowej klientów. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest tak duże, że ostatnio lawinowo ruszyła nowa forma pożyczania pieniędzy za pośrednictwem sieci – pożyczki prywatne i społecznościowe.

Jak się oprzeć pokusie łatwego pożyczania, nie popaść w pułapkę zadłużeniową i uniknąć zagrożenia, jakim są potencjalne problemy z komornikiem?

Odpowiedź na pozór wydaje się prosta – nie zadłużać się w ogóle, a jeżeli już musimy, to nie ponad nasze możliwości finansowe. Zanim weźmiemy kredyt, warto rozważyć, jakie są inne możliwości poza kredytem gotówkowym.

Mamy przecież do wyboru pożyczkę hipoteczną lub pożyczkę pod zastaw jakiejś ruchomości, jest do dyspozycji leasing, wreszcie w przypadku pożyczki na krótki termin można wykorzystać kartę kredytową.

Jeżeli jednak kredyt gotówkowy jest nam niezbędny, należy przejrzeć różne oferty i dobrze skalkulować koszty. Najlepiej zaś zacząć od macierzystego banku, w którym mamy rachunek osobisty. Dla swoich klientów banki mają często atrakcyjne i korzystniejsze oferty kredytowania, ponadto z racji posiadania konta i stałych wpływów, jesteśmy dla swojego banku bardziej wiarygodni, niż byłoby to w obcej instytucji.

Gdyby jednak zdarzyło się nam popaść w kłopoty finansowe skutkujące brakiem możliwości spłacenia kredytu, przede wszystkim należy podjąć negocjacje z bankiem, w przeciwnym wypadku narazimy się na poważne konsekwencje i nieuchronne problemy z komornikiem.

Zamiast tego lepiej, nie zwlekając aż nasz dług zostanie sprzedany firmie windykacyjnej, zwrócić się do banku, który może zaproponować tak zwane wakacje kredytowe lub wydłużenie okresu kredytowania.

Wakacje kredytowe to nic innego, niż zawieszenie spłaty kolejnych kilku rat kredytu, dotyczy to jednak części kapitałowej raty, część odsetkowa musi być nadal spłacana. Natomiast wydłużenie okresu kredytowania powoduje automatycznie obniżenie wysokości miesięcznej raty, dzięki czemu zmniejsza się nasze obciążenie finansowe.

1 thought on “Problemy z komornikiem – jak ich uniknąć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *