Umowa pożyczki prywatnej

Każda pożyczka wymaga podpisania odpowiedniej umowy – w ten sposób zabezpieczają się obie strony, czyli kredytodawca i kredytobiorca. Umowa jest wiążąca dla obu stron i należy przestrzegać zawartych w niej informacji, przy czym w przypadku pożyczki prywatnej jest to o tyle łatwiejsze, że sam wygląd umowy zależy od wcześniejszych negocjacji. Czym jest pożyczka prywatna i co powinno się znaleźć w podpisywanej do niej umowie?

Pożyczka prywatna konstrukcja umowy

Pożyczka prywatna to kredyt zaciągany przez jedną osobę wobec drugiej osoby – tej, która zgadza się pożyczyć własne pieniądze. Pożyczkę taką może, oczywiście, zawrzeć na przykład dwóch przyjaciół, przy czym w przypadku większych kwot zwykle trzeba szukać prywatnego inwestora, bowiem nie każdy dysponuje dużą gotówką.
Zaletą tego typu pożyczek jest ich szybkość oraz brak zbędnych formalności – tak naprawdę poza negocjacjami i samym podpisaniem umowy, do jej zaciągnięcia nie potrzeba niczego więcej. Inwestorzy nie sprawdzają bowiem, czy dana osoba posiada zdolność kredytową, ani nie szukają informacji o tej osobie w Biurze Informacji Kredytowej. Pożyczki wystawiane są pod weksel lub pod zastaw na przykład nieruchomości. W tym drugim przypadku konieczne jest podpisanie umowy u notariusza. W obu jednak przypadkach umowa pożyczki jest konieczna – lepiej nie pożyczać niczego “na słowo”, bowiem wówczas zarówno jedna, jak i druga strona może nie chcieć się wywiązać z ustaleń, a niepotwierdzone na piśmie ustalenia nie stanowią (na przykład dla sądu) żadnego dowodu.

Umowa pożyczki prywatne – co powinna zawierać?

W umowie pożyczki powinny się znaleźć wszystkie podstawowe dane osób zawierających ową umowę oraz szczegóły dotyczące samego udzielenia pożyczki – przede wszystkim jej wysokości, sposobu spłacania oraz nieprzekraczalnego terminu spłaty. Tak więc powinniśmy w niej zawrzeć kolejno:
1. Informację o dniu oraz miejscu sporządzania umowy oraz przekazania pożyczkobiorcy pieniędzy.
2. Dane personalne osób, których umowa pożyczki dotyczy – ich imiona, nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy korespondencyjne, numery dokumentów tożsamości oraz (zwykle) umowy PESEL.
3. Informacje dotyczące pożyczki – jej wysokości, terminu spłaty oraz o sposobu, w jaki należność ma być spłacana: w miesięcznych ratach (należy dokładnie określić ich wysokość) lub też jako cała suma, w określonym w przyszłości dniu.
4. Informacje na temat odsetek – oczywiście, taki zapis nie musi figurować w umowie, ale jeśli kredytodawca chce, by kredytobiorca spłacił również odsetki, musi umieścić w umowie odpowiedni zapis dotyczący ich wysokości oraz sposobu ich opłacenia.
5. W umowie powinna znaleźć się informacja dotycząca sposobu zabezpieczenia umowy – na wypadek, gdyby zaistniał problem ze spłatą należności. Może to być na przykład weksel.
6. Umowa pożyczki musi zostać podpisana przez obie jej strony własnoręcznie.

4 thoughts on “Umowa pożyczki prywatnej

  1. Witam, jestem zainteresowana pożyczka ok. 5000 zł.Dochód z tytułu umowy o pracę 2857 zł. Spłata najlepiej jeśli rozłożona na rok. Brak zajęć komorniczych. Status w Bik i big pozytywny. Brak zdolności w bankach.

  2. Witam. Potrzebuje pożyczki oddłużeniowej w wysokosci 90000-100000. Moge splacac 1500- 1800 miesiecznie. Zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Zarobek średnio 5700 netto. Zła historia w BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *